Múrcia – la Manga – Informació turística i guia de viatge de La Manga

PAÍS

Espanya

 

PLA DE LA CIUTAT

La Manga es troba en la Regió de Múrcia, en una àrea costanera que, per benignitat del seu clima i la temperatura de les seves aigües, rep el nom de Costa Cálida.

Es tracta d’una barra de sorra de 22 Km., Que tanca el Mar Menor.

Aquesta bonica llengua de sorra té una amplitud inferior als 100 metres en algunes zones, i la seva amplada màxima és de 1 ‘ 5 Km.

Solcada per quatre goles, que permeten l’entrada i sortida d’aigua des del Mar Menor a la Mediterrània obert.

La Manga està limitada per dos espais naturals de gran interès: el Parc Regional de les Salines i Arenals de Sant Pere, al nord, i l’espai protegit de les Salines de Marchamalo i Les Amoladeras, al sud.

La Manga posseeix 44 km. de platges, existint un clar contrast entre les quals es troben a la riba del Mar Menor i les del marge mediterrània.

Totes elles són platges netes, d’aigües cristal · lines i en moltes d’elles onegen les banderes blaves atorgades per la Unió Europea.

La poca profunditat i l’absència d’onatge fan del Mar Menor un lloc idoni per a la pràctica de tots els esports nàutics.

Gràcies a la unió dels empresaris de la zona que es va crear amb l’objectiu de promocionar el turisme a la temporada baixa i fomentar la pràctica dels esports nàutics.

Amb una superfície de 170 quilòmetres quadrats, el Mar Menor és el llac salat més extens d’Europa. Les seves aigües tenen una profunditat mitjana de 3 ‘ 5 metres (Màxim de 6 ‘ 5 metres) I un perímetre de 73 km. Tenen un efecte terapèutic científicament reconocido.Unidas a l’acció dels yodos, són especialment recomanables contra el reumatisme i les afeccions cutànies.

Tot això el converteix en una magnífica piscina natural, amb grans possibilitats per a l’oci i l’esport.

Les emissores que se solen agafar són les d’àmbit nacional.

Normalment en els hotels podem veure les televisions nacionals, però ja es poden visualitzar totes les cadenes d’àmbit nacional i internacional.

 

BREU DESCRIPCIÓ HISTÒRICA

La Manga es va formar per acumulació de sorres transportades pels corrents marins.

Els sediments van aflorar a la superfície en xocar amb formacions volcàniques i van originar el que avui coneixem com Mar Menor.

Encara que La Manga adquirir la seva actual morfologia al segle XVII, els primers assentaments humans ens remeten al Neolític.

Fa uns anys, es va aixecar un poblat a Las Amoladeras, a l’entrada de La Manga. El assentament estava format per un grup de cabanes circulars, construïdes amb branques i fang.

El poblat no comptava amb branques cap tipus de fortificació i els seus habitants vivien de la pesca i de la recol · lecció de marisc. L’entorn format per grans extensions de boscos que arribaven fins a la vora del mar.

La riquesa de la Serra Minera i les condicions excepcionals de Mar van atreure nous pobladors. Ibers, cartaginesos i romans van explotar les mines de plata i van desenvolupar indústries pesqueres molt apreciades en l’Antiguitat.

En temps prehistòrics, La Manga va ser utilitzada com a factoria pesquera com demostren les restes de piques trobats a El Estacio.

En els fons submarins de La Manga s’han trobat nombroses restes de bancs fenicis, grecs i romans, que transportaven lingots de plata, plom i àmfores amb tot tipus de mercaderies.

L’arribada dels àrabs va suposar la creació de "Enfañizadas", mètode de pesca que encara s’utilitza.

Per mitjà d’estaques i canyissos es realitzava la pesca del llissa i d’altres espècies típiques del Mar Menor.

Després de l’expulsió dels moriscos, La Manga va rebre el setge de vaixells magribins que van assolar la costa.

Per defensar-se dels atacs, l’emperador Carles i el seu fill Felip II van manar construir tres torres a La Manga i una més a Cap de Pals.

Les grans extensions de boscos amb arbres com pins, alzines, roures i teixos van ser delmats progressivament des l’edat mitjana.

Al segle XVIII es va accentuar l’explotació de llenya i matoll en La Manga, Augmentant la desforestació per l’acció del vent.

El 1862 es construeixen els fars del Estacio i Illes Formigues i tres anys més tard el Far de Cap Pals.

L’existència de nombrosos baixos submarins va provocar durant segles grans catàstrofes marítimes a la zona. El naufragi del Sirià, el 1906, que va costar la vida a més de tres-centes persones, és un dels més recordats.

En plena etapa d’expansió, La Manga va ser impulsada per la Llei de Centres d’interès Turístic de 1963.

Un any més tard, es construeix el primer edifici a l’entrada de La Manga, la Torre Negra.

Poc després d’inaugurar els primers hotels, La Manga ha crescut fins a esdevenir un dels llocs turístics més importants d’Europa.

 

DIES FESTIUS

1 gen                Any nou.

6 gen                Epifania.

Maig 1              Dia del treballador.

15 ago  L’Assumpció.

Novembre 1       Tots Sants.

8 des    Immaculada Concepció.

Desembre 25    Nadal.

Desembre 26    Sant Esteve.

 

CLIMA

El seu clima és també privilegiat, amb 320 dies de sol l’any i una mitjana de 3.000 hores anuals d’insolació, aquest fet incideix en la benignitat de les seves aigües, amb temperatures de 11 graus a l’hivern i més de 30 graus a l’estiu. Amb una salinitat de 50% (la més alta d’Europa).

 

HORARIS

 

HORARIS DEL COMERÇ:

Normalment els comerços tots segueixen un horari laboral gairebé el mateix.

De dilluns a divendres de 09:00 h a 13:00 h al matí i de 16:00 h a 20:00 h de la tarda.

Els centres comercials i grans magatzems estan tancats els diumenges.

 

HORARIS DELS BANCS:

Normalment els bancs tanquen a la tarda i el seu horari del matí és:

De dilluns a dissabte de 09:00 h a 15:00 h.

HORARIS DELS RESTAURANTS:

Els restaurants tenen horaris més flexibles ja que obren a les hores puntes, dinars i sopars.

 

HORARIS DELS MUSEUS NACIONALS:

Cada museu té els seus propis horaris.

Podrà trobar aquests horaris a les mateixes oficines de turisme.

 

COMPRES

La Manga presenta una variada oferta comercial, diferenciada per bon servei i el seu caràcter internacional.

En els darrers anys, s’han obert nous comerços, molts regenerats per ciutadans d’altres països que han decidit convertir La Manga en el seu lloc de treball i residència habitual.

L’existència d’una nombrosa colònia de britànics i alemanys brinda l’accés a altres tipus de productes que excedeixen l’àmbit mediterrani.

 

PRINCIPALS ZONES DE COMPRA:

Un dels majors atractius comercials és, sens dubte, el mercat que se celebra cada diumenge en el típic poble pesquer de Cap de Pals.

Allà es pot trobar una gran varietat de fruites fresques, roba nova o de segona mà, sabates, mel, artesania, articles de regal, plantes, vaixella, etc.

Al voltant del centre comercial Les Dunes s’aglutinen els diferents llocs amb una animació i un colorit que perviu durant totes les èpoques de l’any.

En La Manga no hi ha dificultat per trobar pa fresc artesà o autèntics gelats casolans.

A més, la gran quantitat de supermercats fa més còmoda la compra diària.

Hi ha molts comerços que proveeixen de recanvis i faciliten tot tipus de reparació.

Al costat d’ells, botigues d’informàtica, electrònica, llibreries …

No podia faltar una important representació de comerços dedicats a la nàutica, on és possible adquirir qualsevol tipus d’embarcació o solucionar una avaria inesperada.

 

PREU FIX O "REGATEIG":

A les zones de compra com els supermercats o centres comercials hi ha uns preus estipulats i no és possible el regateig.

En els mercats els preus són més variables igual que en els xiringuitos de platja.

 

NIVELL DE PREUS:

En els llocs més turístics com els passejos marítims i xiringuitos de platja els preus tendeixen a encarir.

A les zones menys turístiques podem trobar objectes a molt bon preu tenint en compte la qualitat.

 

GASTRONOMIA

 

MENJAR A LA MÀNIGA:

Com a la resta del Mar Menor, La Manga és un centre reconegut per la qualitat de la seva gastronomia.

La major part dels establiments estan especialitzats en cuina mediterrània, amb gran varietat d’arrossos i peix fresc.

El Calder, el plat més famós de Mar, va tenir el seu origen en La Manga.

Entre les seves dunes, els pescadors de la zona van inventar aquest saborós arròs cuinat amb nyores, alls i peixos de roca.

L’agricultura de Mar ha experimentat un espectacular desenvolupament en els últims anys.

De la producció de cereals, ametlles, figues, melons, tomàquets i pebrots s’ha passat a una varietat sense límits, a causa de l’extensió de les zones de regadiu amb el transvasament Tajo-Segura.

En l’actualitat proliferen tota mena d’hortalisses, com el carbassó, les albergínies, l’api o el cogombre.

Com tapes, es poden degustar moltes especialitats de la zona: moixama, bonic salat, tonyina d’hijada amb faves crues i els famosos llagostins del Mar Menor.

Entre els embotits destaquen la botifarra, el bull i la llonganissa seca.

Els vins de jumilla són un immillorable acompanyament per a aquests plats sempre que s’imposi la moderació, ja que l’alta graduació d’aquests vins (entre 14 i 16 graus) no fa aconsellables els excessos.

La Manga ofereix a més una àmplia representació de cuina internacional.

Hi ha bons restaurants alemanys, belgues, hongaresos, txecoslovacs, mexicans i xinesos que, sens dubte, constitueixen un dels principals atractius gastronòmics de la zona.

 

PLATS TÍPICS:

Entre els peixos destaca la daurada i el mújol preparats a la sal oa la brasa.

Les safates de peix fregit no poden faltar com a element important de la gastronomia del Mar Menor.

La qualitat de la fruita, les verdures i hortalisses de l’horta murciana presten un saludable toc de color a tots els plats.

El mojet murcià, el zarangollo, els michirones, els pèsols o les faves amb pernil són algunes de les delícies de les que es poden gaudir a la zona.

També es preparen excel · lents plats de carn, destacant el conill i el pollastre preparats amb el tradicional guisat "l’all cabañil"

 

RELACIÓ DE RESTAURANTS:

Rosella. La Manga Club, S / n Los Belones.968.331.234

Borsalino. Urbanització Babilònia, s / n. L’ MANGA DEL MAR MENOR.968.563.130. cuina francesa, mediterrània

San Remo. Pujada a l’Hotel Galúa. Hisenda Dos Mares, s / n. LA MAngá DEL MAR MENOR.968.140.813

Restaurant Argentí El Velero. Carrer Conjunt Snipe (baix), enfront de la gasolinera Soc. LA MANGA DEL MAR MENOR. Cuina Argentina.

Restaurant Darsena.  Avinguda Gran Via, s / n. LA MANGA DEL MAR MENOR. Cuina mediterrània i de mercat.

Restaurant Pizzeria Di Mare.  Cornisa de l’Estació, 18. LA MANGA DEL MAR MENOR. Cuina Italiana i Mediterrània.

Restaurant El mosquits. Carrer Pujada al Far, 50 (Cap de Pals).  LA MANGA DEL MAR MENOR. Cuina tradicional.

Restaurant Gregory ‘s. Carrer Gran Via, s / n Hisenda Dos Mares.  LA MANGA DEL MAR MENOR. Cuina Argentina.

Restaurant Pailebot.  Urbanització Port i Platja, s / n Gran Via de la Manga.  L’ MANGA DEL MAR MENOR. Cuina Internacional

 

Altres restaurants de la zona:

Restaurant La Tana. 968.56.30.03.

El Peix Vermell. 968.56.31.09.

Restaurant el mosquits.             968.56.45.63.

Restaurant La Sartenica. 968.14.60.01.

Restaurant Freiduría. 968.56.49.60.

Restaurant Miramar. 968.56.30.33.

Restaurant el Rap. 968.14.63.14.

Restaurant Rosario. 968.56.30.37.

Restaurants Les Amoladeras. 968.56.32.05.

Restaurant el Mesonico. 968.56.36.62.

Restaurant Bella Índia. 968.14.61.55.

Restaurant Gran Muralla. 968.56.37.24.

Restaurant Michel. 968.56.30.02.

Restaurant Tasca. 968.14.52.48.

Restaurant Hotel. 968.14.52.22.

Restaurant Club Nàutic. 968.33.70.05.

Restaurant el Lloro Verd. 968.14.02.93.

Restaurant Taste of Índia. 968.14.06.25.

 

ENTRETENIMENTS

 

DIVERSIONS I ENTRETENIMENTS DIÜRNS:

Al llarg de La Manga hi ha onze escoles de vela que faciliten la pràctica dels esports nàutics sense grans desplaçaments.

Totes elles estan dotades amb els millors equips i ofereixen cursos de vela lleugera i windsurf per a tots els nivells, impartits per monitors titulats que són capaços de fer-se entendre en diversos idiomes.

En moltes d’elles s’organitzen cursos de catamarans, navegació en piragua, esquí aquàtic, moto nàutica i busseig.

Les instal · lacions, situades en un entorn idíl · lic, compten amb serveis complementaris com guarda taules, primers auxilis, lloguer de material nàutic, vestidors, dutxes, aules per a classe, bar-restaurant, para-sols, hamaques i algunes d’elles amb allotjaments propis.

Funcionen a més en La Manga, Quatre ports esportius amb tots els serveis necessaris per satisfer les demandes dels vaixells i els seus tripulants.

Les tranquil · les aigües del Mar Menor constitueixen un lloc únic per iniciar-se en els esports nàutics.

L’elevada temperatura de les seves aigües i l’escassa profunditat fan que l’aprenentatge sigui molt més senzill i segur que en mar obert.

No obstant això, a través del Canal qualsevol tipus d’embarcació esportiva pot sortir del Mar Menor i gaudir d’un agradable dia visitant l’illa de Faralló o les Illes Formigues.

Els aficionats a la natació poden tenir sempre la certesa de comptar amb aigües tranquil · les per a la pràctica del seu esport favorit.

La benignitat del clima assegura la calidesa de les aigües.

Els vents predominants, tan apreciats pels aficionats a la vela, respecten sempre una de les riberes La Manga, De manera que l’existència d’aigües tranquil · les està sempre assegurada.

La pràctica del busseig s’ha estès enormement a la zona durant els últims anys.

La presència de jaciments arqueològics submarins, vaixells enfonsats i nombrosos baixos han convertit l’entorn de La Manga i Cap de Pals en un dels preferits pels bussejadors espanyols.

La visita al baix de Fora, on es troben restes de vaixells enfonsats com El Sirià, el Nord-Amèrica o el Minerva, ofereix la possibilitat de contemplar la riquesa subaquàtica de la zona en tot el seu esplendor.

La gran varietat d’espècies animals i vegetals pot ser perfectament apreciada gràcies a la impressionant visibilitat que presenten les aigües durant totes les èpoques de l’any.

Tant en Cap de Pals com en La Manga hi ha clubs de busseig que organitzen cursos durant tot l’any i sortides diàries amb vaixell. També és possible llogar-hi tot tipus de material subaquàtic.

A més dels esports nàutics, La Manga ofereix grans possibilitats per a la pràctica d’altres esports. Hi ha diversos clubs esportius amb pistes de tennis, pàdel, Esquaix, go-kart, patinatge, etc.

L’existència d’un carril especial per a bicicletes i l’absència de pendents, llevat la muntanya Blanco, converteixen La Manga en un lloc privilegiat per a la pràctica del ciclisme.

La propera Serra de Cartagena, al costat del Parc Natural de Calblanque, és un lloc idoni per practicar senderisme i la realització de rutes amb bicicletes de muntanya.

Existeix a més en els voltants un complex de primera classe per a la pràctica del golf i altres centres especialitzats en esports de risc com muntanyisme, ala delta o paracaigudisme.

Diversos centres hípics a la zona fan possible cavalcar per senders de muntanya, olorosos limonares o solitàries platges de fina sorra.

 

DIVERSIONS I ENTRETENIMENTS NOCTURNS:

El caràcter lúdic, fa que les nits en La Manga tinguin un sabor especial.

Per si fos poc, la bellesa de l’entorn converteix els espais nocturns en llocs màgics, aptes per a la conversa, la diversió i la trobada.

No hi ha res més bonic que contemplar la lluna plena banyant a les aigües del Mediterrani, o endinsar a la nit a les càlides aigües del Mar Menor per refrescar entre ball i ball.

Les nits estivals a La Manga han aconseguit fama internacional i són moltes les persones que es desplacen des d’altres llocs per fer una copa en qualsevol dels seus nombrosos establiments.

Hi ha zones diferenciades que van arribant al seu punt àlgid segons avança la nit.

Al poble pesquer de Cap de Pals han proliferat en els últims anys bars i pubs.

A prop de la plaça Verge del Mar, la majoria dels locals destaquen per la seva cuidada decoració i per ser un nucli de reunió per als joves.

La proximitat del port pesquer i de la platja de Llevant són atractius afegits a l’àmplia oferta que presenta Cap de Pals.

Als afores del poble, al centre comercial Les Dunes, existeixen també molts locals especialitzats en "Rock and Roll", zones tropicals i música de ball.

A la zona de Port Bell abunden els bars d’ambient alemany i britànic. Allà és possible fer una partida o beure qualsevol tipus de cervesa d’importació. Molts d’ells s’organitzen actuacions en directe durant l’estiu i, com a Cap de Pals, ofereixen la possibilitat d’acompanyar la consumició amb riques tapes de preparació casolana.

La concentració de locals de diversió augmenta en l’entorn de la Plaça Bohèmia, Autèntic cor de La Manga.

En els mesos estivals s’instal · la a la plaça un mercat al qual acudeixen nombrosos artesans per vendre els seus productes.

A la plaça es poden trobar els ambients més diversos, aptes per a tot tipus de públic.

Després del Mont Blanc, s’entra en els dominis del Soc, la zona nocturna preferida pels més joves. El Soc Alcazaba presenta una enorme concentració de bars i "pubs" entorn de diversos patis que comuniquen entre si. Hi ha locals especialitzats en còctels, combinats, xupitos, etc. Sandvitxeries, pizzeries i botigues de tot tipus formen també part de l’animació nocturna.

La Manga compta a més amb diverses discoteques on se sol acabar la nit. Algunes d’elles situades prop del mar, brinden l’oportunitat de refrescar-se amb un bon bany abans de marxar a casa.

El Casino de Mar, fundat el La Manga el 1979, és obert durant tot l’any.

Disposa de diverses taules dedicades a diferents jocs.

Durant l’estiu funcionen en La Manga tres cinemes a l’aire lliure amb una programació interessant tant per al públic infantil com per a l’adult.

 

TRANSPORTS

 

TAXIS:

Els podem aconseguir directament al carrer o en els mateixos hotels li facilitaran el telèfon d’alguna companyia.

Normalment porten taxímetre i compten el preu segons els quilòmetres recorreguts.

 

COTXES DE LLOGUER (Que recomanem ens reservin amb antelació):

En La Manga hi ha moltes companyies que es dediquen al lloguer de cotxes.

Gràcies al turisme podem trobar companyies de lloguer de cotxes durant tot l’any.

 

D’UTILITAT:

Els telèfons de lloguer d’automòbils ens poden servir d’interès.

Carmenor                                                         968.14.09.00.

Arena Inn                                                         968.14.07.81.

Sycar                                                              968.56.42.88.

Sant per Car                                                    968.14.39.46.

Concord Rent a Car                              968.14.01.76.

Rent a car Costa Cálida                        968.14.16.20.

Iberia Car Hire                                      968.56.35.54.

La Manga Rent a Car                            968.56.45.20.

 

TELÈFONS

Els hotels disposen de línies d’àmbit nacional i internacional.

Però la gran majoria de vegades s’ha de marcar el prefix o trucar directament a l’operadora.

 

MITJANS DE COMUNICACIÓ

És molt difícil aconseguir premsa estrangera, en els hotels. Sol arribar algun exemplar, però no és fàcil.

Les emissores que se solen agafar són les d’àmbit nacional.

Normalment en hotels podem veure les televisions nacionals, però ja es poden visualitzar totes les cadenes d’àmbit nacional i internacional.

SEGURETAT CIUTADANA

Es coneixen pocs robatoris a visitants.

Però no per això ha de confiar. Prengui les precaucions necessàries amb les bosses, carteres, càmeres, etc., En les aglomeracions.

 

PRINCIPALS LLOCS D’INTERÈS TURÍSTIC

 

VISITES ORGANITZADES A LA CIUTAT I RODALIES:

Al costat de les setze platges de La Manga i les cales de Cap de Pals, l’enclavament ofereix moltes possibilitats per a l’oci. Hi ha molts espais d’interès històric i paisatgístic al llarg d’aquesta estreta franja de sorra. A més, des La Manga es poden també realitzar interessants excursions d’un dia a altres llocs de la Regió de Múrcia.

En La Manga es troba el poblat de Les Amoladeras, l’existència data del neolític, on la Comunitat Autònoma preveu construir un parc cultural reproduint les típiques cabanes de palla i tova. Restes de muralles gregues poden contemplar encara en els voltants de la Cala del Pi. Edificis emblemàtics de la zona són el Far de Cap de Pals, impressionant construcció de 1865, i el petit Far de l’Estació, que custodia l’entrada a l’únic canal navegable del Mar Menor.

Trobareu dues zones d’enorme interès, les Salines i Arenals de San Pedro del Pinatar, al nord de La Manga, I les Salines de Marchamalo, al sud. Contemplar el capvespre des de les salines constitueix tot un privilegi. La transparència de l’aire i la diversitat de colors se sumen a la bellesa de les aus migratòries que poblen les basses. Flamencs, alenes, camallongues, agrons i ànecs són habitants comuns d’aquests llocs.

Al final de La Manga es troba la zona coneguda com Veneciola on acaba la carretera. La solitud de les seves platges el converteixen en un lloc molt recomanable per als que busquen un bany tranquil en plena comunió amb la natura. Allà es troben les antigues construccions de L’Encanyissada, Art de pesca tradicional a la zona, i encara poden contemplar-se les canyes que servien per capturar el mújol i altres espècies típiques del Mar Menor.

 

VOLTANTS DE LA MANGA:

Espai Natural protegit des de 1987 i Parc Regional des de 1992, Calblanque és un conjunt de meravelloses platges de sorra, bandes sorrenques, serres àrides, penya-segats i salines d’excepcional valor ecològic. Representa un dels últims espais verges del litoral mediterrani espanyol. S’accedeix des de l’autovia Cartagena – La Manga, Per un desviament senyalitzat a la sortida de Los Belones. Visita Calblanque conduint el teu cotxe. Prepara’t per rentar teu vehicle després de la visita. Les pistes per les quals vas a transitar són de terra i la pols que s’aixeca és enganxós. No obstant això pots estar segur que la visita val la pena. El parc és un ecosistema molt fràgil i delicat, de manera que cal extremar la cura en transitar només pels llocs indicats, no trepitjar les dunes fòssils ni la vegetació i no molestar els ocells. No es permet gossos solts, fer foc, acampar i aparcar fora dels recintes autoritzats. Uns prismàtics facilitaran l’observació de les aus. Les platges de Calblanque són freqüentades per naturistes. Respecta la privacitat de les persones que trobis, vagin nues, vestides o en banyador. La ruta comença a la sortida, senyalitzada "Calblanque", de l’autovia Cartagena La Manga del Mar Menor (en direcció cap a La Manga), Quilòmetre o quilòmetre i mig després del segon encreuament de sortida al poble de Los Belones. Condueix per la pista no pavimentada que comença allà. Segueix fins que trobis les primeres senyalitzacions. Una et dirigeix ​​a l’esquerra, cap a les Salines de Rasell i les dunes fossilitzades. Visiti aquesta zona, val la pena. A més des d’allà pot seguir, també, cap a Platja Llarga (com indica el mapa). L’altra senyalització el condueix cap a la dreta, primer fins a la caseta de "Informació", pobrament mantinguda per la Conselleria d’Agricultura, Aigua i Medi Ambient del Govern de la Regió de Múrcia (et proporcionen una fotocòpia d’un plànol manual per la teva visita) i, després, fins a una zona d’aparcament, situada sobre el començament de la bellíssima Platja Llarga. Des d’aquest primer aparcament segueix el camí que discorre en paral · lel a Platja Llarga, fins que arribis a un segon aparcament, que es troba a l’altura de la meitat de la platja, més o menys. Aparca el cotxe i camina fins a la platja. Si et banyes vés amb compte. La platja és molt oberta i en alguns llocs hi ha corrents i gorgs.

 

TELÈFONS D’INTERÈS

 

CENTRE D’INFORMACIÓ TURÍSTICA:

Oficina de Turisme de La Manga.           968.14.18.12.

POLICIA:

Policia Local.                                       968.14.55.77.

URGÈNCIES MÈDIQUES:

Centre de salut.                                    968.14.51.51.

BOMBERS:

Urgència tota la zona.                           968.50.80.80.

TAXIS:

Ràdio taxi Mar Menor.                           968.56.30.39.

Ràdio taxi La Manga.                            968.56.38.63.

TELÈFONS ÚTILS:

Guàrdia Civil.                                        968.56.31.14.

Policia Local     .                                              968.57.08.80.

Butà.                                                   968.56.03.93.

Correus.                                                          968.14.16.61.

Centre de Salut.                                               968.56.49.12.

Consultori mèdic.                                  968.56.49.12.

Centre odontològic.                               968.56.49.79.

Clínica dental.                                      968.63.22.88.

Hospital (Cartagena).                            968.50.48.00.

Hospital (Múrcia).                                             968.36.95.00.

Ambulàncies Creu Roja.                                    968.50.17.27.

Farmàcies:

Ferrer Ayala.    

            968.56.34.28.

Crespo Villalba.                                    968.56.32.29.

Plasencia Cano.                                               968.56.37.73.

Cano Martínez.                                     968.56.49.39.

Vidal S.                                                           968.14.13.15.

Ascensió Martínez.                               968.14.20.16.

Alfredo Rodríguez.                                            968.14.36.66.

Landeta.                                                          968.14.08.81.

Clíniques veterinàries

Francisca Aguilar.                                            968.56.35.19.

García Benito.                                      968.14.01.39.

Bancs i caixes

Caixa d’estalvis del Mediterrani.  968.56.46.20.

Caixa Postal.                                                   968.56.36.68.

Banc de Bilbao.                                    968.56.39.62.

Banc Hispano Americano.                     968.14.14.76.

Banc de Múrcia.                                               968.56.44.11.

Banc Popular.                                      968.56.44.11.

Banco Santander.                                             968.56.44.55.

 

 

 

 

 

Deja un comentario

Publicaciones relacionadas

Comienza escribiendo tu búsqueda y pulsa enter para buscar. Presiona ESC para cancelar.

Volver arriba